Imaginaerum

Tom Whitman 10-vuotiaana (Quinn Lord) lumiukon, herra Whiten, kyydissä. Kuvakaappaus Nightwish-elokuvasta Imaginaerum. Solar Films Inc. Oy.
Aineiston käyttöoikeudet
Luvanvarainen käyttö / ei tiedossa
QR-koodi

Aineistosta vastaa

Finna-arvio
(0)

Imaginaerum

Imaginarium by Nightwish (rinnakkaisnimi)
Imaginaerum by Nightwish (englanninkielinen DVD-levitysnimi)
Imaginaerum: The Other World (englanninkielinen DVD-levitysnimi)
Iмаджинарiум (ukrainankielinen nimi)
Воображариум (venäjänkielinen nimi)
Imaginarium (työnimi)
Imaginarium by Nightwish (työnimi)
Nightwish - Imaginaerum (työnimi)

Stobe Harjun ohjaama ja yhdessä Nightwish-yhtyeen keulahahmon Tuomas Holopaisen kanssa kehittämä Imaginaerum (2012) on osin animoitu synkkäsävyinen musiikkifantasia. Englanninkielinen elokuva perustuu Nightwishin vuonna 2011 julkaistuun samannimiseen albumiin. Suomalais-kanadalaisena yhteistuotantona valmistuneessa elokuvassa dementoitunut 75-vuotias säveltäjä Thomas Whitman (Francis-Xavier McCarthy) tavoittaa unessa muistinsa rippeet ja käy läpi elämäänsä lapsena (Quinn Lord) ja rockmuusikkona (Tuomas Holopainen) sekä kompleksista suhdettaan isäänsä (Ilkka Villi) ja tyttäreensä Gemiin (Marianne Farley).

Tallennettuna:
Genre
Muut tekijät
Stobe Harju, story by
Tuomas Holopainen, story by
Elisabeth Williams, lavastaja
Ginette Magny, pukusuunnittelu
Nicole Lapierre, päämaskeeraaja
Mark Roper, co-director
Richard Jackson, executive producer (Talisman Films Ltd.)
Jasmyrh Lemoine, line producer
Valérie d'Auteuil, associate producer
Joshua Sherrett, vfx supervisor
Réjean Goderre, key hair stylist
Rosina Bucci, casting
Nadia Rona, casting
Toxic Angel, concept and design art
Petri Alanko, music reinterpreted by
André Gaumond, 1st assistant director
Alexandre Bernard, 2nd assistant director
Daniella Jovanovic, 3rd assistant director
Fanny Bellavance, script
Al Levine, tutor
Mike Chute, stunt coordinator
Martin Williams, stunt rigger
Patrick Kerton, stunt rigger
Jean-Sébastien Côté, stunt rigger
Ivan Péloquin, 1st camera assistant, camera a
Nicolas René, 2nd camera assistant, camera a
Mathieu Charest, steadicam operator
Michel St-Martin, camera b operator / dop
Martin Protat, 1st camera assistant - weisscam
Eric Morin, 1st camera assistant, camera b
Thierry Melot, 2nd camera assistant, camera b
Colin Beaudry, data wrangler
Yannick Champagne, data wrangler
Yannick Champagne, video assist operator
Dominic Pigeon, video assist operator
Bertrand Calmeau, still photographer
Eric Myre, still photographer
Yola Van Leewenkamp, art department assistant
Geneviève Ferderber, art department coordinator
Frédéric St-Jean, art department coordinator
Sylvie Desmarais, decorator
André Ratelle, set propsman
Charles Dugas, set propsman assistant
Guillaume Prévost, set propsman assistant
Guillaume Prévost, construction
Jean François Arcand, construction
Benoit Tessier, construction
Guillaume Prévost, art department swing
Jean François Arcand, art department swing
Alain Rouiller, art department swing
Martin Lamoureux, art department swing
Sébastien Riffaud, art department swing
Stéphane Vandal, props design
Mélanie Truchon, props design
Marilou DeMontigny, props design
Stéphane Vandal, mr white manufacturing
Laurent Ciaccione, mr white manufacturing
Émilie Bélanger, mr white manufacturing
Ryan Storm, mr white manufacturing
François Warot, gaffer
Andrew Dent, best boy lighting
Christian Sirois, lighting technician
Walter Klymkiw, lighting technician
Charles Foisy-Marquis, additional lighting technician
Nicola Tomassini, additional lighting technician
Louis-Etienne Hébert Racine, additional lighting technician
Michel Périard, key grip
Mario Roussy, best boy grip
Pierre Charpentier, dolly pusher
Martin Tremplay, grip
Louis Legault, additional grip
Lucas Bazzarelli, additional grip
François Leduc, crane operator
Christian Bouchard, sound recordist
Josée Bernard, boom operator
Annemarie Aird, wardrobe
Ginette Régis, key dresser
Madeleine Perras, dresser
Jacques Doucet, tailor
Catherine Lavoie, make-up artist
Claudette Beaudoin, make-up artist
Sophie Lebeau, make-up artist
Chantal Bergeron, hairdresser
Diane Bernier, hairdresser
Frédérick Lévesque, unit manager
Ariane St-Pierre, production assistant (set)
Gino Paradis, production assistant (set)
Romain Kelfa, production assistant (back up)
Alain Lacombe, driver
Maximilien Dion, driver
Lucas Bazzarelli, driver
Hervé Drouelle, driver
Marie-France Diamond, craft person
Audrey Drolet, craft assistant
Lyne Riel, production coordinator
Dominique Dumais, office intern
Christine Mercier, producer's assistant canada
Ida Kallio, producer's assistant finland
Sirkka Hämäläinen, post production supervisor finland
Johanne Bergeron, controller
Lucie Bergeron, production accountant
Pinka Hämäläinen, production accountant
Marie-Noël Legault, assistant accountant
Dany Létourneau, assistant accountant
Ewo Pohjola, executive zinga (Nightwish Montreal crew)
Toni Peiju, executive bongo (Nightwish Montreal crew)
Ville Lipiäinen, band documentarist (Nightwish Montreal crew)
Ville Juurikkala, set photographer (Nightwish Montreal crew)
Melany Bourgouin, post-production supervisor
Alexis Courtois, assistant editor
Jari Perho, assistant editor
Mathieu Boulanger, additional editing
Rosella Tursi, additional editing
Jared Curtis, assistant vfx editor
Paul Bellerose, account manager
Tibo Galbois, project manager
Francois Artacho, offline assistant editor
Nicolas Gauthier, titles
Marie Hélène Bourget, technical consultant digital department
Raphael Rainville, technical consultant digital department
Patrice Fortin, colorist hd
Carole-Anne Hebert, conversions and renders
Yves Désilet, hd conform
Sandra Houle, hd conform
Myriam Charles, hd conform
Roxane Taillon, digital cinema package
Laurence Fillion, digital cinema package
Jean-Francois Sauvé, sound designer
Pierre-Jules Audet, sound supervisor
Jean-Philippe St-Laurent, dialogue editor
Fanny Dubois Nguyen, assistant sound editor
Jean-Christophe Verbert, re-recording mixer
Patrick Lalonde, 2nd re-recording mixer
Christophe Bertrand, technical support
Yannick Gauthier, technical support
Gabrielle Labelle Joly, technical support
Louis-Antoine Lassonde, technical support
Pierre-Jules Audet, sound effects editor
Thierry Bourgault D’amico, sound effects editor
Cédric Marin, sound effects editor
Jean-Francois Sauvé, sound effects editor
Natalie Fleurant, adr supervisor
Natalie Fleurant, adr editor
Shaun Nicholas Gallagher, adr sound engineer
Shaun Nicholas Gallagher, sound engineer (foley)
Nicolas Gagnon, foley artist
Louka Champagne, foley assistant
Martin Cazes, director of operations
Marcelle Cadieux, sound coordinator
Salma Ayache, dialogue transcription
Mika Jussila, adr producer finland
Mikko Oinonen, adr recordist finland
Carole Bouchard, vfx producer
Joshua Sherrett, vfx technical director (The Workshop / visual effects Canada)
Grigor Kuzmanov, vfx art director / matte painter (The Workshop / visual effects Canada)
Jonathan Fleming-Bock, vfx artist / character animator (The Workshop / visual effects Canada)
Jonathan Legris, vfx compositor / temps (The Workshop / visual effects Canada)
Francine Fontaine, vfx coordinator (The Workshop / visual effects Canada)
Benoit Bourgoin, character animator (The Workshop / visual effects Canada)
Etienne Daigle, visual effects supervisor (Vision Globale / visual effects Canada)
Annie Normandin, visual effects producer (Vision Globale / visual effects Canada)
Jessica Kardos, visual effects coordinator (Vision Globale / visual effects Canada)
Duy Tran, cg supervisor (Vision Globale / visual effects Canada)
Dominic Daigle, cg supervisor (Vision Globale / visual effects Canada)
Martin Belleau, 3d artist (Vision Globale / visual effects Canada)
Emmanuelle Couture, 3d artist (Vision Globale / visual effects Canada)
Eric Desaulniers, 3d artist (Vision Globale / visual effects Canada)
Mathieu Lapierre, 3d artist (Vision Globale / visual effects Canada)
Christian Ménard, 3d artist (Vision Globale / visual effects Canada)
Robert Pellerin, 3d artist (Vision Globale / visual effects Canada)
Jean-Pierre Riverin, 3d artist (Vision Globale / visual effects Canada)
David Thibodeau, 3d artist (Vision Globale / visual effects Canada)
Julie Leroy, 3d artist (Vision Globale / visual effects Canada)
Benoit Ladouceur, matte painting supervisor (Vision Globale / visual effects Canada)
Samantha Combaluzier, matte painter (Vision Globale / visual effects Canada)
Philippe Langlois, matte painter (Vision Globale / visual effects Canada)
Kristen Tooley, matte painter (Vision Globale / visual effects Canada)
Xin Zhou, matte painter (Vision Globale / visual effects Canada)
Pierre Bonnette, tracking and layout supervisor (Vision Globale / visual effects Canada)
Francis Bernard, tracking and layout (Vision Globale / visual effects Canada)
Eric Desaulniers, tracking and layout (Vision Globale / visual effects Canada)
Maxime Ducharme, tracking and layout (Vision Globale / visual effects Canada)
Pierre Rousseau, fx artist (Vision Globale / visual effects Canada)
Richard Poissant, fx artist (Vision Globale / visual effects Canada)
Mathieu Archambault, lead sequence (Vision Globale / visual effects Canada)
Eloi Brunelle, lead sequence (Vision Globale / visual effects Canada)
Vivianne Lévesque Bouchard, lead sequence (Vision Globale / visual effects Canada)
Stephane Morali, lead sequence (Vision Globale / visual effects Canada)
Jonathan Piché Delorme, lead sequence (Vision Globale / visual effects Canada)
Marc Morissette, compositing supervisor (Vision Globale / visual effects Canada)
Reine Bourgault, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Daniel Boivin, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Amélie Dubois, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Nathalie Dupont, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Lisa Funkel, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Marie-Josée Gagnon, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Jean-Baptiste Godin, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Gaël Hollard, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Olivier Lavenant, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Jérémie Lodomez, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Carlos Monzon, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Christophe Pacaud, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Stéphane Paradis, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Charles Richer, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Norbert Tissier, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Alexandre Tremblay, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Emanuel Lafrance, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Emily Vaillancourt, compositor (Vision Globale / visual effects Canada)
Daniel Bélair, tools development (Vision Globale / visual effects Canada)
Hugo Léveillé, tools development (Vision Globale / visual effects Canada)
Claude Précourt, tools development (Vision Globale / visual effects Canada)
Hans Payer, tools development (Vision Globale / visual effects Canada)
Tony Zotta, technical support (Vision Globale / visual effects Canada)
Simon Ouellet, technical support (Vision Globale / visual effects Canada)
Patrick Cardin, technical support (Vision Globale / visual effects Canada)
Sylvain Thibodeau, data management (Vision Globale / visual effects Canada)
Jacques Levesque, vfx department director (Vision Globale / visual effects Canada)
Ève Brunet, vfx production manager (Vision Globale / visual effects Canada)
Jean-Francois Ferland, vfx supervisor / vfx producer (Alchemy 24 / visual effects Canada)
Mohamed Zekri, lead fx / digital compositor (Alchemy 24 / visual effects Canada)
José-Luis Orozco, lead compositor (Alchemy 24 / visual effects Canada)
Maris Abolins, digital compositor (Alchemy 24 / visual effects Canada)
Simon Mercier, digital compositor (Alchemy 24 / visual effects Canada)
Daniel Coupal, digital compositor (Alchemy 24 / visual effects Canada)
Nestor Benito, digital compositor (Alchemy 24 / visual effects Canada)
Dave Gagnon, matte painter (Alchemy 24 / visual effects Canada)
François Beaudry, technical director (Alchemy 24 / visual effects Canada)
Mathieu Vézina, assistant (Alchemy 24 / visual effects Canada)
Catherine Nadeau, financial controller and communication (Alchemy 24 / visual effects Canada)
Eki Halkka, vfx supervisor (visual effects Finland)
Toxic Angel, matte painter (visual effects Finland)
Toxic Angel, concept artist (visual effects Finland)
Arto Mikkola, concept artist (Lapland Studios / visual effects Finland)
Gina Pitkänen, concept artist (visual effects Finland)
Ilkka Immonen, concept art producer (Lapland Studios / visual effects Finland)
Arto Mikkola, storyboard artist (Lapland Studios, Finland)
Dominic James, storyboard artist
Mikko Soukka, character and story development
Cinnefects, special effects
Generator Post Oy, edited at
Vision Globale, edited at / audio and video services by
The Workshop, edited at
Legal Advisors Lussier Khouzam Insurance Globalex / Linda Dubuc, Marie-Eve Bourdon, Lorraine Giroux External Auditor Weisbord, Del Gaudio, Iacono / Joe Iacono, CA Additional ADR Studios: Finnvox Studiot, Helsinki Larson Studios, Los Angeles Post Modern Sound Inc, Vancouver Urban Post, Toronto Lighting, Grip Dolly, Crane provided by Cinepool Camera Equipment Departement Camera Studio Studio Cinepool - Lasalle, muu
Näyttelijät
Marianne Farley, Gem Whitman 35-vuotiaana
Quinn Lord, 10-vuotias Thomas Whitman, "Tom"
Francis-Xavier McCarthy, 75-vuotias Thomas Whitman, "Tom"
Ilkka Villi, herra White / Theodore Whitman
Joanna Noyes, Ann 73-vuotiaana
Keyanna Fielding, Gem Whitman 7-vuotiaana
Stephane Demers, tinasotilas
Ron Lea, tri Jansson
Hélène Robitaille, arabialainen tanssija
Tuomas Holopainen, Thomas Whitman 34- ja 47-vuotiaana
Anette Olzon, Ann 32-vuotiaana
Jukka Nevalainen, Jack
Emppu Vuorinen, Emil
Marko Hietala, Marcus
Glenda Braganza, Thomasin hoitaja
Elias Toufexis, herra White (ääni)
Victoria Ann Jung, Ann 8-vuotiaana
Kathleen Fee, Tracy Gaimanin ääni
Alarey Alsip, tarjoilijatar
Andrew Carter, taksiradiokuuluttaja
Troy Donockley, taikuri / Gemin assistentti
Karl Werleman, sirkuspelle
Pierre-Antoine Lasnier, sirkuspelle
Greg Dunlevy, sirkuspelle
Shawn Baichoo, sirkuspelle
David Fiset, sirkusakrobaatti
Marie-Christine Simoneau, sirkusakrobaatti
Cynthia St-Amand, sirkusakrobaatti
Kayla McKibbon, Gem Whitman 14-vuotiaana
Yannick Pierrehumbert, tinasotilas
Yannick Melançon, tinasotilas
Samuel Mercier, tinasotilas
Samuel Paiemant, tinasotilas
Philippe Bédard, tinasotilas
Mathieu Girard, tinasotilas
Kate McInich, Thomasin vaimo
Evan Strohl Melosso, Quinn Lordin body double
Lyne Riel, sairaanhoitaja
Madison McAleer, orpo
Maxime Marcil, orpo
Sébastien Rouleau, Ilkka Villin stunt double
Sisältöseloste
Dementoitunut 75-vuotias säveltäjä Tom, Thomas Whitman, saa kohtauksen, vaipuu tajuttomuuteen ja joutuu sairaalaan. Lääkäri Jansson pitää tilannetta toivottomana ja hälyttää miehen tyttären Gem Whitmanin paikalle. Lääkäri suosittelee, ettei Tomia seuraavan kohtauksen tullessa elvytettäisi. Gem allekirjoittaa tarvittavat asiakirjat. Käy ilmi, että tyttären ja isän suhde on etäinen.

Vaikka Tom on menettänyt lähes kaikki muistikuvansa elämästään, musiikkistaan, ystävistään ja tyttärestään, muistot lapsuudesta eivät ole kadonneet. Unessaan hän on kymmenvuotiaana orpokodissa ystävänsä Annin kanssa. Hän muistaa hoitajan lukeman sadun taikatalvesta ja herra Whiten, lumiukon, jonka hän pystytti takapihalle, sekä lasipallossa olevan punapukuisen tanssijan, prinsessan, joka kulkee hänen mukanaan koko elämän. Tomin äiti on kuollut onnettomuudessa ja hänen isänsä, lentäjäsankari Theodore Whitman, on kadonnut pakkolaskussa.

Unessa lumiukko herää henkiin ja yllyttää pikku-Tomin seikkailuun, kohtaamaan elämänsä. Lumiukon selässä Tom kiitää läpi ajan ja paikan, kunnes putoaa outoon maisemaan, missä hän tapaa nyt 73-vuotiaan Annin. Ann kertoo Tomille, ettei tämä oikein kestänyt tosimaailmaa, ja varoittaa, ettei lumiukkoon ole luottaminen. Kun Tom kuulee säveltämäänsä musiikkia, hän kohtaa itsensä 34-vuotiaana pianistina säestämässä yhtyeensä kanssa 32-vuotiasta Annia. Vanha Ann kertoo pikku-Tomille, että tällä oli laulu elämänsä jokaiselle pikku asialle.

Sairaalavuoteessa vanhus reagoi uneensa, jossa lumiukko tunkeutuu hänen salaisuuksiinsa. Pikku-Tom yrittää turvautua isäänsä, joka kaipaa vaimoaan, juopottelee eikä ymmärrä poikansa pelkoja. Tom joutuu kohtaamaan yksin uhkaavaksi käyvän lumiukon ja sirkuksen irvokkaat klovnit, jotka ovat osa hänen oman yhtyeensä Cirque de Morgue -esitystä, jossa Gem ja hän itse vanhuksena ovat mukana. Gem nimittää vuoteessa makaavaa Tomia huonoksi ihmiseksi ja isäksi. Yleisön kannustaessa Gem sahaa häneltä puoli päätä pois ja taikurin kanssa poistaa tämän vähiä muistoja pala palalta, kunnes keskeyttää hetkeen, jolloin pikku-Tom näkee itsensä 10-vuotiaana todistamassa isänsä itsemurhaa ja 47-vuotiaana ahdistuksensa hetkellä rikkomassa Gemin silmien edessä säröille punapukuisen prinsessan sisältävän lasipallon. Unessaan Tom yrittää lapsena, aikuisena ja vanhuksena tavoittaa kauemmas loittonevaa tytärtään.

Isänsä taloon sairaalasta palannut Gem kohtaa Annin. Gem kertoo hänelle, ettei koskaan kokenut kuuluvansa isänsä elämään: isää kiinnostivat musiikki ja yhtyeen kiertueet enemmän kuin vaimo ja tytär. Kotioloissaan isä oli oman mielensä syövereissä. Ann vakuuttaa Gemille, että tämä oli Tomille kaikki kaikessa. Ann onnistuu avaamaan Tomin kassakaapin, josta löytyy nippu paperia, Tomin muistiinpanoja ja elämän laulu. Gem viskaa nivaskan ympäri huonetta: joutavia irtosivuja, lauluja, toiveunia ja outoja merkintöjä.

Unessaan vanhus havahtuu vuoteellaan, kun tinasotilas kertoo lumiukon vaanivan hänen muistojaan ja yrittävän johdattaa hänet pimeyteen. Mutta Tomin hyvät muistot vievät lumiukolta voimia, sotilas lohduttaa. Tinasotilaat kantavat Tomin ohi flyygelin ja taivaalla syksähtelevien lentokoneiden kassakaapin luo, johon Tom on tallentanut rakkaita muistojaan Gemistä.

Samaan aikaan Ann kertoo Gemille, että hänen itsemurhayrityksensä hajotti aikoinaan bändin ja etäännytti hänet Tomista, sillä se muistutti Tomia hänen isänsä itsemurhasta. Kun Gemin äiti sai onnettomuudessa surmansa, Tom tunsi kulkevansa isänsä tietä ja tytärtänsä varjellakseen sysäsi tämän kauemmas itsestään ja synkkyydestään. Tieto saa Gemin hämmennyksiin, etenkin kun hän löytää isänsä papereista rakkaudentunnustuksen tyttärelle.

Gem järjestää sivut isänsä tarkoittamaan muotoon, jolloin Tomin elämän polku näyttäytyy viimeistä sivua vaille valmiina. Kun Tom unessaan kirjoittaa viimeisiä rivejään, pahantahtoinen lumiukko vie hänet mukaansa kiihtyvällä vauhdilla rientävään mielen vuoristorataan. Viimein Tom muistaa rakkaimpansa, tyttärensä, vaimonsa ja heidän onnelliset hetkensä, mutta myös vaimonsa kuoleman tuoman ja isänsä aiheuttaman tuskan. Gem saapuu Tomin vuoteen ääreen ja vanhus havahtuu hänen kosketukseensa, näkee tyttärensä, hymyilee ja on viimeisenä hetkenään onnellinen.

Tomin talossa Gem muistaa, kuinka isä otti hänet syliinsä ja he soittivat yhdessä. Hän istahtaa flyygelin ääreen ja soittaa modulaation G-duurista e-molliin, jolloin isän ennustuksen mukaisesti prinsessa lasipallossa pyörähtää.

Teksti: Suomen kansallisfilmografia / Jorma Junttila 2017
Aiheet
Tuotanto
Solar Films Inc. Oy
Caramel Films
Tuotantokustannukset: 3 700 000 €
Rahoitus
Suomen elokuvasäätiö SES, tuotantotuki 400 000 €
Nelonen, ennakko-osto
Scene Nation Oy
Potoska Publishing Ltd Oy
Suomen elokuvasäätiö SES, kehittämistuki 30 000 €
Suomen elokuvasäätiö SES, markkinointi- ja levitystuki 55 000 €
Ensi-ilta23.11.2012
Ensi-iltapaikat
Espoo: Bio Rex Sello 2, Omena 3
Eura: Kauttuan Kuva
Hanko: Kino Olympia
Harjavalta: Kino-Huovi
Helsinki: Kinopalatsi 3 & 6, Tennispalatsi 3 & 7
Huittinen: Kino
Hyvinkää: Kinoma
Hämeenlinna: Bio Rex, Maxim
Iisalmi: Kuvalipas
Ilomantsi: Kino Mantsi
Imatra: Bio Vuoksi
Janakkala: Tervakosken Elokuvat
Joensuu: Tapio
Jyväskylä: Fantasia 2 & 5
Jämsä: Kinotar
Järvenpää: Studio
Kajaani: Bio Rex
Karstula: Suoja
Kauhajoki: Bio Marlon
Kemi: Kinopirtti
Kitee: Kino-Hovi
Kittilä: Cinema Levi Summit
Kotka: Trio
Kouvola: Kino 123, Kino-Kouvo, Studio 123
Kuhmo: Pajakkakino
Kuopio: Star 3
Lahti: Kuvapalatsi 4, 5 & 6
Lappeenranta: Kino-Aula
Lieksa: Lieksan Elokuvat
Loimaa: Kinema
Loviisa: Kino Marilyn
Mikkeli: Ritz
Nurmes: Kino Hannikainen
Nurmijärvi: Kino Juha
Oulainen: Kulman Kino
Oulu: Plaza 3, 4 & 5, Star
Pietarsaari: Kino City
Pori: Promenadi 2
Porvoo: Bio Rex
Raahe: Huvimylly
Rauma: Iso-Hannu
Riihimäki: Gilda
Rovaniemi: Maxim 2
Savonlinna: Killa/Olavi
Seinäjoki: Bio Marilyn, Matin-Tupa
Suonenjoki: Kino Rio
Tampere: Plevna 4, 5, 8 & 9
Teuva: Kino-Kuva
Turku: Kinopalatsi 5, 6 & 7
Uusikaupunki: Kuvala
Vaasa: Gloria
Vantaa: Flamingo 3 & 5
Varkaus: Maxim
Vihti: Vihdin Kino
Televisioesitykset
Hero, 30.12.2014
Nelonen Prime, 06.10.2016
FestivaaliosallistumisetFantasia International Film Festival Montreal (QC), Kanada 2013
Utopiales - Le Festival International de Science-Fiction de Nantes Nantes, Ranska 2013
UlkomaanmyyntiAce Entertainment Films, Iso-Britannia
Transformer, Japani
Red Apollo Group, Kiina
ACE Entertainment, Ranska
Capelight Pictures, Saksa
Nashe Kino, Venäjä
Nuclear Blast USA, Yhdysvallat
Filmikopioiden määrä68
Muut näytöksetensi-ilta, Helsinki: Hartwall Areena 10.11.2012
ensi-iltakierros, Forssa: Bio-Kaari; Hyvinkää: Julia; Kokkola: Bio Rex; Paimio: Paimion Kino; Salo: Bio Jännä, Bio-Salo 24.11.2012
ensi-iltakierros, Sastamala: Bio Sastamala 25.11.2012
erikoisesitys, Berliini (Saksa): Kino in der Kulturbrauerei 11.02.2013
erikoisesitys, Pietari (Venäjä): Khudozhestvenny Cinema 27.05.2013
erikoisesitys, Moskova (Venäjä): Cinema Center at Krasnaya Presnya 28.05.2013
Kesto
86 min
Väriväri
Ääniääni
Kuvasuhde2,35:1
PääsyLuvanvarainen käyttö / ei tiedossa