95

Aineiston käyttöoikeudet
Luvanvarainen käyttö / ei tiedossa
QR-koodi

Aineistosta vastaa

Finna-arvio
(0)

95

Aleksi Mäkelän ohjaama urheiluelokuva 95 (2017) kertoo Suomen jääkiekkomaajoukkueen ensimmäisestä maailmanmestaruudesta 1995. Maailmanmestaruusviikonloppuun sijoittuva elokuva kuvaa toisiinsa limittyvien tarinoiden kautta siitä, miten Suomi nousi valmentaja Curre Lindströmin (Jens Hultén) johdolla jääkiekon maailmanmestariksi ja miten laman kurittamat suomalaiset sen kokivat.

Tallennettuna:
Genre
Ikäraja7
Muut tekijät
Jon Nohrstedt, osatuottaja
Juha Hakanen, äänisuunnittelija
Pirjo Rossi, lavastaja
Anu Pirilä, pukusuunnittelu
Riikka Virtanen, maskeeraussuunnittelu
Tuomo Hintikka, vfx-suunnittelija
Sirkka Rautiainen, linjatuottaja
Jorma Reinilä, executive-tuottaja
Jere Lehtinen, jääkiekkoasiantuntija
Marko Vuorela, jääkiekkovarusteasiantuntija
Jouni Mutanen, 1. apulaisohjaaja
Hannele Majaniemi, 2. apulaisohjaaja
Hanna Hedengren, 3. apulaisohjaaja
Mikko Niskala, 3. apulaisohjaaja
Kimi Seppänen, järjestäjä
Pepe Uimonen, järjestäjän assistentti
Andrus Prikk, 1. kamera-assistentti
Niklas Kanervo, 2. kamera-assistentti
Reetta Somppi, videoassistentti
Vilo Lassheikki, dit
Emilia Hyvönen, kuvaussihteeri
Ville Hyvönen, helicam-kuvaaja
Marco Godles, helicam-pilotti
David Brickhill-Jones, helicam-pilotti
Sami Mäntymaa, valosuunnittelija
Juha Virtala, best boy
Wellu Mikkonen, valomies
Tatu Tuominen, valomies
Juha Niska, key grip
Aki Laulajainen, grip-assistentti
Jussi Rantala, puomioperaattori
Fredrik Winberg, ääniassistentti
Max Salomaa, ääniassistentti
Eero Piitulainen, apulaislavastaja
Riina Sipiläinen, hankkiva rekvisitööri
Iida Hyytinen, hankkiva rekvisitööri
Riitta Kytökorpi, kuvausrekvisitööri
Ölli Hildén, lavastusrakennus
Pera Lönnqvist, lavastusrakennus
Otto Hildén, lavastusrakennus
Konsta Mannerheimo, sfx-tehosteet
Juha Pursiainen, stunt
Niina Palin, puvustaja
Maria Rosenqvist, 2. puvustaja
Sofia Kouvo, extrapukija
Hanna Kainulainen, extrapukija
Nora Pippingsköld, maskeeraaja
Ari Haapaniemi, peruukit
Susanna Ravea, maskeerausassistentti
Henrietta Hukka, maskeerausassistentti
Jenna Korva, maskeerausharjoittelija
Siri Pasanen, maskeerausharjoittelija
Maiju Korhonen, maskeerausharjoittelija
Janika Oikarainen, maskeerausharjoittelija
Mandi Mellanen, maskeerausharjoittelija
Saara Rantanen, maskeerausharjoittelija
Joonas Lampi, maskeerausharjoittelija
Markus Pohjola, maskeerausharjoittelija
Minna Malinen, catering
Kimmo Tolvanen, make up- ja pukubussin kuljettaja
Ina Sohlberg, linjatuottaja (Tukholman kuvausryhmä)
Michaela Kreffe Odell, tuotantopäällikkö (Tukholman kuvausryhmä)
Christian Rudheim, järjestäjä (Tukholman kuvausryhmä)
Bo Wennström, järjestäjän assistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Laurentiu Turea, järjestäjän assistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Angela Weihs, järjestäjän assistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Denise Nord, järjestäjän assistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Julia Selbrand, järjestäjän assistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Karolina Berkell-Kirk, 2. apulaisohjaaja (Tukholman kuvausryhmä)
Emelie Irewald, 3. apulaisohjaaja (Tukholman kuvausryhmä)
Inga Kempe, tuotantoassistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Sofi Gregersdotter, puvustaja (Tukholman kuvausryhmä)
Madeleine Nyberg, puvustusassistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Freja Berglund, puvustusassistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Helene Norberg, maskeeraus ja peruukit (Tukholman kuvausryhmä)
Anna Undin, maskeerausassistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Rebecca Afzelius, maskeerausassistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Emma Madsen, rekvisitööri (Tukholman kuvausryhmä)
Leon Marks, rekvisitööriassistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Daniel Engstrand, 2. kamera-assistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Robin Johansson, grip best boy (Tukholman kuvausryhmä)
Per Olsson, best boy (Tukholman kuvausryhmä)
Denko Correa, valoassistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Stefan Wallman, valoassistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Hanna Linnell, runner (Tukholman kuvausryhmä)
André Vaara, runner (Tukholman kuvausryhmä)
Jennie Segerheim, ääniassistentti (Tukholman kuvausryhmä)
Anders Lexne, asekoordinaattori (Tukholman kuvausryhmä)
Jorma Reinilä, controller
Harri Hytönen, taloushallinto
Tuija Koivisto, taloushallinto
Kare Kotiranta, tilintarkastaja
Laura Koivisto, toimistopäällikkö
Sanna Tuovinen, toimistopäällikkö
Pasi Jaatinen, yhteistyökumppanuudet
Saija Viitala, viestintäpäällikkö
Manna Katajisto, tiedotus
Harri Ylönen, 1. teaserin leikkaus
Jussi Rautaniemi, 2. teaserin ja trailerin leikkaus
Jokke Kirmonen, making of -ja extramateriaalikuvaaja
Hanna-Maria Grönlund, making of -ja extramateriaalivalokuvaaja
Jari Lähdevuori, luova johtaja
Milka Koskela, projektipäällikkö
Aleksi Alku, yellow film & tv:n jälkitöiden johto
Viveka Kiander, leikkausassistentti
Teemu Pöllänen, lopputekstien leikkaus
Juha Hakanen, äänitys / karjalaturnaus ja nhl
Tomas Ikonen, äänitys / karjalaturnaus
Mikko Roisko, äänitys / karjalaturnaus
Juhana Vihervaara, äänitys / karjalaturnaus
Fredrik Winberg, äänitys / karjalaturnaus
Juha Korpelainen, äänitys / khl
Sami Sarhamaa, dialogimiksaus
Steve Kratz, poliisipäällikön adr
Göran Gabrielsson, kuninkaan adr
Dennis Hansson, bellan poikaystävän adr
Juhana Vihervaara, foley-artisti
Oskar Hänninen, foley-artisti
Marko Arponen, foley-artisti / jääkiekko
Tomas Ihonen, foley-äänitys
Viktor Gullichsen, foley-äänitys
Sami Sarhamaa, miksaus
Panu Aaltio, musiikin orkestrointi, miksaus ja tuotanto
Anton Valle, avustava orkesteroija
Maija Linkola, jousiorkesterin koonti
Ritva Viitala-Aaltio, nuotistonhoito
Mikko Rothfors, musiikin äänitys
Juha-Matti Kauppinen, musiikin äänittäjän assistentti
Anni Pänkäälä, musiikin clearaus
Jukka Kujala, jälkityötuottaja (Post Control Helsinki Oy)
Tero Malinen, vfx-artisti (Post Control Helsinki Oy)
Ville Nieminen, vfx-artisti (Post Control Helsinki Oy)
Matti Kaihola, vfx-artisti (Post Control Helsinki Oy)
Lasse Kilpiä, vfx-artisti (Post Control Helsinki Oy)
Hugo Kiekeben, vfx-artisti (Post Control Helsinki Oy)
Sakari Raappana, vfx-artisti (Post Control Helsinki Oy)
Ari Rusanen, online ja dcp-masterointi (Post Control Helsinki Oy)
Lasse Kilpiä, logoanimaatio (Post Control Helsinki Oy)
Eric Raunio, lehtigrafiikat (Post Control Helsinki Oy)
Marko Terävä, värimäärittely (Post Control Helsinki Oy)
Timo Räisänen, teatterilevityksen johtaja (SF Studios)
Jutta Hopp, markkinointipäällikkö (SF Studios)
Marika Lammi, markkinointikoordinaattori (SF Studios)
Juan Pascual, myyntipäällikkö (SF Studios)
Tuomas Kareinen, apulaismyyntipäällikkö (SF Studios)
Pilvi Burman, tuotantopäällikkö (SF Studios)
Banana Split Oy, logosuunnittelu
Brosmark, julisteiden suunnittelu
Vaisto Creative, musiikkivideon tuotanto
Kurio Oy, sosiaalinen media
T:mi Äänikanava, äänistudio
Fortress Soundworks Oy, foley-studio
Kalevalastudio, loppumiksausstudio
Finnvox Studiot Oy, musiikin äänitysstudio
Post Control Helsinki Oy, kuvan jälkituotanto
Kamerafirma Oy, kamerakalusto
Valofirma Oy, valaisukalusto
Grip Service Niska Oy, grip-kalusto
T:mi Äänikanava, äänityskalusto
If Vahinkovakuutusyhtiö Oy, vakuutus
Näyttelijät
Jens Hultén, Curt Lindström
Lauri Tilkanen, Jukka Tammi
Joel Hirvonen, Timo Jutila
Jon-Jon Geitel, Saku Koivu
Akseli Kouki, Ville Peltonen
Kustaa Tuohimaa, Jere Lehtinen
Sebastian Rejman, Raimo Helminen
Hannes Suominen, Jarmo Myllys
Victor Paul, Mika Nieminen
Kimi Vilkkula, Janne Niinimaa
Jarkko Järvinen, Hannu Virta
Karlo Haapiainen, Marko Kiprusoff
Tommi Lipasti, Erik Hämäläinen
Akseli Mattila, Raimo Summanen
Mikko Laine, Sami Kapanen
Ronny Roslöf, Petteri Nummelin
Roman Tiinus, Tero Lehterä
Rasmus Tarkiainen, Mika Strömberg
Valtteri Honka, Marko Palo
Topias Hirvelä, Esa Keskinen
Mikko Lindbom, Juha Ylönen
Lauri Talvio, Antti Törmänen
Oskari Ojanen, Janne Ojanen
Henri Nyqvist, Ari Sulander
Kari-Pekka Toivonen, Hannu Aravirta
Pekka Huotari, Heikki Riihiranta
Hannu-Pekka Björkman, Kalervo Kummola
Rauno Ahonen, Kai Hietarinta
Esa Latva-Äijö, Juhani Ikonen
Ville Jankeri, Aleksandr Surenkin
Timo Lampinen, apuvalmentaja
Tom Sjöblom, Jääkiekkoliiton mies
Pasi Tapanainen, Jääkiekkoliiton mies
Rampe Toivonen, Jääkiekkoliiton mies
Mikko Leppilampi, Markus
Pekka Strang, Johannes
Jari Virman, Tuoppi
Timo Lavikainen, Tony
Mika Räinä, Eero
Outi Mäenpää, ylihoitaja
Taneli Mäkelä, Johanneksen isä
Riitta Havukainen, hoitaja
Eeva-Liisa Haimelin, mummo
Timo-Pekka Luoma, Johanneksen kaveri
Panu Tuomikko, Johanneksen kaveri
Jarno Sakki, Johanneksen kaveri
Tatu Mönttinen, Johanneksen kaveri
Ylermi Rajamaa, Jesse
Kalle Lamberg, Jonde
Samuli Niittymäki, Kapa
Jorma Reinilä, rakennustyömaan johtaja
Saga Sarkola, Bella
Jäppi Savolainen, Bellan poikaystävä
Juha Niska, vartija laivalla
Sikke Rautiainen, virkailija laivalla
Topi Äikäs, fani laivalla
Laura Birn, Essi
Aleksis Koistinen, Jami
Samuli Edelmann, Aarne
Niilo Airas, Sakke
Katariina Havukainen, naisasiakas
Jesse Nylander, apuvalmentaja
Frida Hallgren, Birgitta
Thomas Hedengran, Fagerlund
Anders Johannisson, Enroth
Oscar Skagerberg, Andersson
Robert Enckell, poliisipäällikkö
Zeljko Santrac, bussikuski
Tobias Almborg, taksikuski
Henri Johansson, HC-fani
Roope Salminen, baarimikko
Saara Kotkaniemi, baarimaija
Katja Küttner, pubin naisasiakas
Timo Jurkka, Paavo Lipponen
Matti Onnismaa, toimittaja Toikka
Maria Palmu, lehtitoimittaja
Oliver Kollberg, ruotsalainen toimittaja
Jari Nissinen, Jukka Koivu
Suvi Oja-Heiniemi, Tuire Koivu
Vilho Rönkkönen, Mikko Koivu
Pamela Tola, Tammen vaimo
Viljami Lahti, Niko
Lennart Ågren, Svean toimitusjohtaja
Antero Mertaranta, TV-selostaja
Bror-Erik Wallenius, TV-selostaja
Kaj Kunnas, TV-toimittaja
Juha Matti Holopainen, radioselostaja
Osku Laukkanen, radioselostaja
Antero Teronen, radioselostaja
Ilkka Sinisalo, radioselostaja
Avustajat
Eija Aholinna, Jani Mikael Airiainen, Nani Alanen, Ville Alanne, Aleksi Alku, Lauri Alku, Alina Anderson, Katarina Andersson, Siri Andersson, Jari Annaniemi, Petri Askole, Nico Aspluud, Peik Berg, Antti Björgbacka, Henrik Björklund, Jan Blomgren, Onni Cichorachi, Daniela Contreras, Peter Csizmazia, Irje Dennis, Jekaterina Dyakova, Heli Eerola, Kalle Eerola, William Ekbom, Risto Erjanko, Jimi Ernola, Milla-Rosa Ertimo, Otto Eräjoki, Petlen Eskehnen, Marie Finne, Olli Markus Forsström, Pirjo-Riitta Forsström, Sami Färm, Yvonne Godhwani, Rebecca Gylling, Jukka Hakamaa, Nina Hall, Jonas Halli, Esa Halmkrona, Pyry Hartikainen, Jonna Hautamäki, Hanna Hedengren, Meggi Hedengren, Camilla Heikkinen, Oliver Heinistö, Aleksi Heinonen, Pentti Heinonen, Lotta Heiskala, Leo Helin, Raimo Helminen, Marja-Liisa Hentula, Olli Hietanen, Linda Hirvelä, Netta Hirvenkivi, Hanna Hirvonen, Mika Holmberg, Keyla Holmström, Markus Honkala, Anneli Honkanen, Jenna Honkanen, Erik Hämäläinen, Risto Hämäri, Stefan Ikonen, Sari Ilola, Atte Imeläinen, Sakari Imeläinen, Jeena Tiitinen, Tiina Jokela, Alex Joly, Leevi Jontunen, Mira Jussila, Timo Jutila, Jussi Järvinen, Jake Järviölä, Sara Kaikkonen, Jori Kaiku, Leevi Kajander, Riia Kallinen, Jaan Kallioinen, Eemeli Kallonen, Ilona Kallonen, Denise Kanervo, Riikka Kantola, Henry Kari, Janne Kari, Maura Karioja, Kasperi Karjalainen, Jorma Karlstedt, Otto Kartsalo, Olli Kasper, Rachel Kassl, Sebastian Katajainen, Pekka Kauhanen, Heimo Kaukonen, Tuomas Kautto, Tomi Kekki, Esa Keskinen, Kia Kilpeläinen, Marko Kiprusoff, Jouko Kirmonen, Sohvi Kirmonen, Helmi Koivisto, Saku Koivu, Anna Koivukoski, Ella Koivula, Iiris Koivula, Olli Kokko, Riikka Kokko, Jorma Kokkonen, Aleksi Kontunen, Tulju Koormann, Jari Koponen, Luca Kopra, Hanna Korhonen, Sabrina Kortelainen, Jenna Korva, Ilsa Koskinen, Iris Koskinen, Pilvi Koskinen, Ville Koskivuori, Tommi Kosonen, Tommi Kotala, Hanna Kotonen, Esa Kukkola, Perti Kuokkanen, Jukka Kuronen, Ville Kuuslahti, Anna-Katariina Kykkänen, Kimmo Kylliö, Kim Kyyhkynen, Maija Kälviäinen, Jenni-Maria Kärkkäinen, Kasper Laaksonen, Milja Lahti, Otto Laine, Peter Laine, Salla Laine, Logan Laird, Dani Laitinen, Peetu Laitinen, Nelma Lampi, Leo Lampinen, Amina Lannajarve, Hilkka Lappalainen, Juuli Lappalainen, Juho Lappeteläinen, Vilo Lassheikki, Janne Latomaa, Jesse Laukkanen, Mikko Laurila, Tero Lehterä, Riikka Lehtiaho, Emma Lehtinen, Jere Lehtinen, Elias Lehto, Aino Lehtola, Kai Lehtonen, Jussi Lepistö, Sofia Leppäkorpi, Alfred Leppänen, Raimo Leppänen, Timo Leppänen, Juuso Leväaho, Ville Lindblom, Johan Lindholm, Jorma Lohi, Paavo Lähdeaho, Benjamin Lönngvist, Frida Lönnroos, Hannele Majaniemi, Juha Maltila, Leevi Maltinen, Salomon Marttila, Mitra Matouf, Maarit Mattila, Sami Melkoniemi, Aleksi Melkoniemi, Mikko Merioja,Santeri Merivirta, Otto Metsämäki, Veli-Matti Mikkonen, Lea Musone, Heikki Mustaparta, Ilona Mustonen, Jarmo Myllys, Janne Mäkinen, Joni Mäkinen, Manuel Mäkinen, Max Mäkinen, Sandra Neeme, Taru Nevalainen, Pete Niemelä, Jenni Niemenlinna, Roosa Niemenlinna, Mika Nieminen, Pete Nieminen, Janne Niinimaa, Jutta Niinimäki, Mikko Niiskala, Timo Nikkinen, Juha Niska, Hannu Nousiainen, Tuomo Nuorento, Janika Oikarainen, Timo Oinas, Kaisu Ojala, Janne Ojanen, Monica Ollas, Markku Ollikainen, Jori Otsamo, Maria Pakkanen, Sonja Pakkanen, Jukka Palmgren, Jane Palmu, Eetu Palomaa, Siri Pasanen, Pekka Pausi, Katri Periaho, Mia Pesonen, Mandi Petrell, Tapio Phil, Petri Pokki, Jari Posa, Titus Poutanen, Jussi Pulkkinen, Lauri Pulla, Olli Puputti, Heikki Putkonen, Anne Putus, Minttu Pyrhönen, Sonjaliisa Pääkkönen, Jaana Pöllänen, Roosa Pöllönen, Argo Pöuvat, Aki Rahunen, Aliki-Ilona Rainakari, Ilona Rainakari, Hanna Rajamäki, Erik Ralli, Tom Ralli, Minna Ranikka, Marja-Liisa Ranta, Eliina Rantakallio, Kari Rantanen, Theresa Rauma, Anita Rautamäki, Kristian Riihimäki, Heikki Riihiranta, Aito Rinkinen, Oski Ritoranta, Anja Rontti, Janne Rontti, Sara Rouvinen, Henna Rytkönen, Iida Rytkönen, Netta Rytkönen, Jesse Rönkkönen, Veera Rösänen, Jiri Saavinen, Stormur Salkoharju, Pirjo Salmi, Elina Salminen, Nikita Samoylov, Timo Santala, Heidi Santonen, Saga Santonen, Teemu Santonen, Katriina Sark, Sami Saukkoriipi, Erika Schreiber, Samuel Seikku, Aino Setälä, Tuomas Silvonen, Christa Sirén, Samuli Sirviö, Katianna Sivonen, Tom Sjöblom, Riitta Sjövall, Riku Soininen, Kristiina Soljankare, Liisa Spelman, Andria Spring, Sergiu Stayarache, Lenni Sterius, Aino Stick, Anna-Maria Stick, Ari Sulander, Pirjo Suojanen, Meri-Tuuli Suomela, Ronja Suomi, Miko Suominen, Risto Suorto, Taimi Suorto, Reetta Sääski, Jaana Tahvanainen, Anna Taipale, Jukka Tammi, Pasi Tapanainen, Helmi Tarvas, Rasmus Taxell, Grigori Tchaban, Mira Tennunen, Tomi Terttunen, Daniela Thomasson, Ilona Tiilikainen, Samu Tiilikainen, Anja Tikkanen, Rampe Toironen, Emil Toivonen, Kimmo Tolvanen, Toni Tukiainen, Jussi Tuohimaa, Kristi Tuomi, Marcela Turunen, Sami Tuuminen, Lauri Untamo, Patrik Vanhatalo, Eijariina Vartiainen, Kavo Vartiainen, Oula Vartiainen, Nea Vehviläinen, Sami Verkkoperä, Satu Vesala, Kari Veuto, Niko Viklund, Janne Vilen, Laura Viljanen, Kalle Virtanen, Cilla Voit, Maya Voit, Tilda Voit, Venla Voit, Isto Voutilainen, Juho Vuorinen, Roope Vähämaa, Nico Välisalo, Ville Wallenius, Sebastian Westergird, Sanna Yli-Ollila. Heidi Älli.
Aiheet
Tuotanto
Yellow Film & TV Oy
Rahoitus
Suomen elokuvasäätiö SES, kehittämistuki 20 000 €
Suomen elokuvasäätiö SES, 50/50-tuotantotuki 780 000 €
Swedish Film Institute, tuotantotuki
TV5 / Discovery Networks Finland, yhteistyö
Discovery Networks Sweden, yhteistyö
Suomi 100, yhteistyö
Ensi-ilta25.12.2017
Ensi-iltapaikat
Espoo: Omena 2 & 3, Sello 3 & VIP-sali
Helsinki: Kinopalatsi 5, 7 & 8, Tennispalatsi 3, 5 & 13
Hämeenlinna: Bio Rex Verkatehdas 2 & 4
Joensuu: Tapio 2
Jyväskylä: Fantasia 4 & 5
Kotka: Kinopalatsi
Kouvola: Kino 2, Studio 2
Kuopio: Scala 2, 3 & 4
Lahti: Kuvapalatsi 2, 3 & 5
Lappeenranta: Strand 4
Mikkeli: Ritz
Oulu: Plaza 2 & 4, Star 2
Pori: Promenadi 2 & 5
Porvoo: Bio Rex 3
Rovaniemi: Bio Rex 2 & 3
Seinäjoki: Bio Marilyn 2, Matin-Tupa
Tampere: Cine Atlas 2 & 3, Plevna 2 & 4
Turku: Kinopalatsi 2 & 5
Vaasa: Bio Rex 2
Vantaa: Bio Grand, Flamingo 2, 4 & 6, Kino Myyri
Televisioesitykset
TV5, 24.05.2019
TV5, 29.05.2019
Muut näytöksetkutsuvierasnäytäntö, Espoo: Espoon kulttuurikeskus 12.12.2017
ensi-iltakierros, Salo: Bio-Salo 1, Lumo 1 & 2; Tampere: Niagara 26.12.2017
Kesto
106 min
Väriväri
Ääniääni
PääsyLuvanvarainen käyttö / ei tiedossa