Hölmö nuori sydän

Stupid Young Heart (englanninkielinen nimi)
Aineiston käyttöoikeudet
Luvanvarainen käyttö / ei tiedossa
QR-koodi

Aineistosta vastaa

Finna-arvio
(0)

Hölmö nuori sydän

Hölmö nuori sydän (2018) on Selma Vilhusen ohjaama ja Kirsikka Saaren käsikirjoittama draama, joka kertoo itähelsinkiläisistä nuorista. 15-vuotias Kiira (Rosa Honkonen) tulee vahingossa raskaaksi samanikäiselle koulutoverilleen Lennille (Jere Ristseppä). Kummatkin käyvät peruskoulua ja asuvat yksinhuoltajaäiteineen (Katja Küttner ja Pihla Viitala) lapsuudenkodeissaan. Nuoret päättävät pitää lapsen ja ryhtyä elämään yhdessä. Isätön Lenni ei kuitenkaan vielä tiedä, millainen mies hänestä on kehittymässä, ja tarttuu naapuruston Jannen (Ville Haapasalo) kautta tarjoutuviin kyseenalaisiin miehen malleihin.

Tallennettuna:
Genre
Ikäraja 12
Muut tekijät
Elli Toivoniemi, tuottaja
Venla Hellstedt, tuottaja
Nima Yousefi, yhteistuottaja (Hobab)
Annemiek van der Hell, yhteistuottaja (Windmill Film)
Kirsikka Saari, käsikirjoittaja
Lisabi Fridell, kuvaaja
Michal Leszczyłowski, leikkaaja
Yva Fabricius, leikkaaja
Jan Schermer, äänisuunnittelija
Timo Dirksen, säveltäjä
Eva Torsvall, lavastaja
Kaisu Hölttä, maskeeraussuunnittelu
Karoliina Koiso-Kanttila, pukusuunnittelu
Anastasia Lobkovski, roolittaja
Jolle Onnismaa, 1. apulaisohjaaja
Essi Alamattila, 2. apulaisohjaaja
Katri Aksola, 2. apulaisohjaaja
Meri Teperi, 3. apulaisohjaaja
Anni Mattila, järjestäjä
Jonas Nourisson, kuvauspaikka-scout
Toni Panula, kuvauspaikka-scout
Matti Rego, järjestäjän assistentti
Mahad Omar Sheikh Musse, fixer
Emma Wennström, 1. kamera-assistentti
Janina Witkowski, 2. kamera-assistentti, 1. kamera-assistentin sijainen
Eemil Lehto, 2. kamera-assistentin sijainen
Kari Malmio, valosuunnittelija
Jouni Välitalo, best boy
Karoliina Kärkkäinen, valoteknikko
Lauri Tuura, extra-valoteknikko
Tuire Lahti, grip
Karri Takala, grip
Juha Niska, grip
Tommi Tikanoja, grip
Kari Malmio, grip
Anniina Kauttonen, dit
Iiti Yli-Rinne, ohjaajan assistentti, kuvaussihteeri
Päivi Kettunen, b-unit-kuvaaja
Nea Salminen, b-unit 1. kamera-assistentti
Veera Leino, casting-assistentti ja lisäcasting
Katri Myllyniemi, lisäcasting
Meri Teperi, lisäcasting
Aino Suni, lisäcasting
Jenni Tuli, lisäcasting
Otto Heikola, 2. apulaisleikkaaja, teaser-leikkaaja
Anniina Kauttonen, jälkituotantokoordinaattori
Sabina Köteleki, jälkituotantokoordinaattori
Tuomas Klaavo, äänittäjä
Petrus Rapo, puomioperoija
Emilia Heinonen, ääniassistentti
Jan Schermer, jälkiäänityksen miksaus
Martijn Snoeren, äänitehosteleikkaaja
Julien Naudin, foley-artisti
Patrick Ghislain, foley-äänitys
Christan Muiser, äänen jälkituotantokoordinaattori
Chaja Koe, äänen jälkituotantokoordinaattori
Tuomas Klaavo, dialogileikkaaja / jälkiäänitys
Aron Heinemann, lavastusassistentti
Tytti Tiri, vastaava rekvisitööri, lavastusassistentti
Anna Törrönen, vastaava rekvisitööri
Jasmin Valjas, kuvauspaikkarekvisiitta
Pia Vainio, rekvisitöörin assistentti
Liisa Pesonen, puvustaja
Maria-Helena Lehto, puvustajan assistentti
Riikka Vartiainen, maskeerausassistentti
Keiku Borgström, maskeerausassistentti
Meron Laine, maskeerausassistentti
Henrietta Hukka, maskeerausassistentti
Noora Riitjoki, maskeerausassistentti
Saara Räisänen, erikoistehostemaskeeraaja
Rob Hillenbrink, erikoistehosteet, maskeeraus (Rob's Prop Shop)
Erik Hillenbrink, erikoistehosteet, maskeeraus (Rob's Prop Shop)
Katri Myllyniemi, tuotantopäällikkö
Martti Tervo, tuotantopäällikön sijainen
Veera Leino, tuotantosihteeri
Annukka Vastela, tuotantokoordinaattori
Meri Teperi, tuotantoassistentti
Aino Suvanto, runner
Vilja Keskimäki, tuotantoharjoittelija
Marjo Ollila, tuotantoharjoittelija
Helena Sorvali, tuotantoharjoittelija
Petra Virtanen, tuotantoharjoittelija
Reinette van de Stadt, linjatuottaja (Windmill Film)
Elize Kerseboom, linjatuottaja (Windmill Film)
Peter Krupenin, juridinen konsultointi
Sara Yousefi, kirjanpito
Jan Forsström, dramaturgi
Francoise von Roy, käsikirjoituskonsultointi
Niko Alajoki, making of -ohjaus
Anna Mellin, somekoordinaattori
Johanna Itkonen, catering
Meri Teperi, catering
Ulla Rantalainen, kokki
Pia Naarajärvi, juridinen konsultointi
Timo Klaavo, kehittelyvaiheen graafikko
Aino Suni, kehittelyvaiheen still-kuvaus
Samuli Kauppila, käännökset
Lauri Sallamo, käännökset
Heidi Tihveräinen, käännökset
Maarit Tulkki, käännökset
Janne Kauppila, käännökset
Mahad Omar Sheikh Musse, käännökset
Anne Regnér, käännökset
Mari Pertamo, kirjanpito ja palkanlasku
Aleksi Annala, kirjanpito ja palkanlasku
Irina Kempinen, kirjanpito ja palkanlasku
Mika Mikkonen, tilintarkastus
Artturi Mutanen, kamerakalusto (P. Mutasen Elokuvakonepaja)
Jouni Kortesato, maskibussit
Kai Tähtinen, maskibussin kuljettaja
Risto Hämäri, maskibussi ja rekvisiitta-auto (Autopistecom)
Marco Maas, stunt-koordinaattori (Stuntteam de Beukelaer)
Nick Roeten, stunt-assistentti (Stuntteam de Beukelaer)
Emma Toivoniemi, dancehall-opettaja ja koreografi
Jyrki Vesa, turvallisuusvastaava
Philip Ekström, turvallisuusvastaava
Tomi Lavikainen, itsepuolustusvalmennus
Marjo-Riikka Mäkelä, chekhov-tekniikkavalmennus
Maija Hirvanen, kontakti-improvisaatiovalmennus
Albert van Vuure, vfx-suunnittelija (Planet X)
Dennis Kleyn, vfx-tuotantopäällikkö (Planet X)
Jasper Scheepbouwer, cgi-artisti (Planet X)
Frank Taris, vfx-artisti (Planet X)
Menno Haas, vfx-artistiassistentti (Planet X)
Violette Kleyn, vfx-tuottaja (Planet X)
Tim Groot, junior-vfx-tuottaja (Planet X)
Donald Roos, grafiikan art direction (Planet X Title Design)
Roel Meijering, grafiikan motion graphic artist (Planet X Title Design)
Jessica Akkermans, in-house-tuottaja (FeverFilm)
Daan Janssen, online (FeverFilm)
Rachel Stone, värimäärittelijä (FeverFilm)
Petteri Linnus, jälkituotantopalvelut suomessa (James Post)
Rasmus Thord, musiikkikonsultti, olemassaoleva musiikki
Vincent Reinders, vastaava musiikkikonsultti
Mark van der Oever, musiikkikonsultti hollannissa
Rauno Mynttinen, avustava musiikkikonsultti
Katarina Nyman, elokuvalevityksen johtaja (Nordisk Film)
Petri Viljanen, myyntipäällikkö (Nordisk Film)
Minna Rämö, myyntikoordinaattori (Nordisk Film)
Ilmari Arnkil, myyntisuunnittelija (Nordisk Film)
Nica Rossi, vastaava markkinointipäällikkö (Nordisk Film)
Kati Malmivaara, markkinointipäällikkö (Nordisk Film)
Piia Järvenpää-Haratani, digitaalisen markkinoinnin päällikkö (Nordisk Film)
Susanna Enäsuo, tuotantosuunnittelija (Nordisk Film)
Katja Viitalähde-Annala, viestintäsuunnittelija (Nordisk Film)
Mira Mörsky, somekoordinaattori (Nordisk Film)
Katri Kervinen, markkinointikoordinaattori (Nordisk Film)
Maria Isomaa, markkinointipäällikkö / tallenne (Nordisk Film)
WarnierPosta, äänen jälkituotantostudio
Valofirma Oy, valokalusto
Likainen Tusina Oy, liikenteenpysäyttäjät
Stuntteam de Beukelaer, stuntit
Planet X, erikoistehosteet
FeverFilm, jälkituotanto hollannissa
Oy Nordisk Film Ab, levittäjä
Dancehall-liikkeiden tekijät: Too Kool: Kool Ravers Wul Up: Ding Dong Ravers Set It: Happy Feet Up in Hed: Swa Twinz Knock it Up: Kimiko Versatile Hard Ball: Rifical Team, muu
Näyttelijät
Jere Ristseppä, Lenni
Rosa Honkonen, Kiira
Ville Haapasalo, Janne
Abshir Sheikh Nur, Abdi
Katja Küttner, Satu, Lennin äiti
Pihla Viitala, Ansku, Kiiran äiti
Elsa Marjanen, Neea
Joona Helenius, Mylde
Wäinö Vänskä, Lari
Aamu Milonoff, Pinja
Lina Kiviranta, dancehall-tanssija
Aino Tervo, dancehall-tanssija
Angela Musse, dancehall-tanssija
Matilda Elo, dancehall-tanssija
Mohamed Hussein, Harun
Christian Lausund, Elias
Mohamed Guled, poika porukassa
Volter Kuitunen, Urho
Daniel Lindqvist, Aaro
Samuel Lindqvist, Eeli
Ephraime Lopanda, Laura
Alli Sillanpää, tyttö porukassa
Sinikka Mokkila, lääkäri
Meea Kyrö, Abdin tytär
Lilian Obubele Orupabo, Abdin tytär
Irina Pulkka, asuntotoimiston virkailija
Bile Abdirahman, Dahir
Ahmed Abdikhalif Ali, Mohamed
Abdulkadir Bashir Omar, Hassan
Mahad Omar Sheikh Musse, somalimies
Dalmar Yare, somalimies
Tomi Lavikainen, itsepuolustusvalmentaja
Mikko Silvennoinen, itsepuolustusvalmentaja
Nuppu Koivu, itsepuolustusharjoittelija
Harri Martikainen, itsepuolustusharjoittelija
Timo Paarvala, Honkanen
Tuomas Tulikorpi, Edi
Miska Haakana, Määttä
Marjo Lahti, historianopettaja
Aman Duale, Amina
Abdikariin Osman Rooray, Abdin isä
Jama Sahra Ahmed, Abdin äiti
Sonya Lindfors, Charlene
Juha Ruokola, mielenosoittaja
Lauri Maijala, Karva
Niina Hosiasluoma, Kata
Elli Toivoniemi, ärsyyntynyt ohikulkija
Riikka Papunen, pinnasängyn myyjä
Eeva Soivio, vuokranantaja
Linda Manelius, bileiden emäntä
Juha Uutela, keski-ikäinen mies
Elina Hirvonen, keski-ikäinen nainen
Anton Kettunen, poliisi
Mika Melender, poliisi
Ilona Pukkila, poliisi
Iida-Maria Heinonen, kätilö
Ismo Kiesiläinen, kiltinnäköinen mies sairaalassa
Eija Raussi-Lehto, toinen kätilö
Johanna af Schultén, synnytyslääkäri
Kirsti Hämäläinen, instrumenttihoitaja
Eerika Kurkinen-Koskensalmi, valvova hoitaja
Ahmada Siogope, anestesiahoitaja
Krista Hannula, anestesiahoitaja
Jade Mynth, Rainbow Kononen
Benjamin Nyberg, Rainbow Kononen
Avustajat
Nella Aalto, Ariän Abbasi, Salma Abdi, Kowsar Abdullah, Samuel Aghar, Rashidiin Ahmed, Sihaam Ahmed, Jari Aho, Amanda Ahonen, Wisam Hasan Ali, Abdulrazaq Al-jewari, Farqad Al-juburi, Kaido Allikas, Riina Allikas, Hamza Al-Razak, Ahmed Ammak, Emilie Angelosanto, Nirmal Aryal, Shiba Aryal, Julia Asplund, Sandra Balaguer, Achraf Bamlou, Osman Bazi, Ella Beyli, Sampo Båsk, Sini Cabell, Erik Castrén, Izel Cetin, Amrish Chauhan, Sofia Chowdhury, Cihan Cinar, Eric Comin, Inti Cruz, Apollo da Costa Doria, Naomi De Carvalho, Evelien De Vos, Sara Dirir, Ummalkheir Dirir, Kaisla Dove, Ella Engstrand, Laura Eskelinen, Yasmin Ayan Farrah, Maria Fattah, Abdurrahman Ghannou, Henna Groppi, Marja Haapala, Marjo Haapamäki, Erika Haapanen, Anne Haggrén, Nina Hall, Jaakko Halmetoja, Jerusa Hanski, Inka Happonen, Inka Haukkala, Julia Heikkilä, Susanne Heinonen, Heikki Heiskanen, Heljä Hesso, Elise Hietanen, Matilda Hiltunen, Nasra Hirsi, Elias Hjelm, Lilli Hokkanen, Samira Honkanen, Anna Huhanantti, Anna Huju, Heini Hurtta, Jenni Hämäläinen, Pekka Härkönen, Mohamed Bashir Idris, Unto Ikkala, Mirjami Illukka, Zana Inan, Scott Jackson, Anita Johnson, Mira Jussila, Siiri Juvonen, Nina Jyrkkänen, Jamila Kahie, Oskar Kainulainen, Minna Kaipainen, Elna Kantokorpi, Beatrice Karellin, Marko Karellin, Patricia Karellin, Aaron Karjalainen, Yvan Zola Kasongo, Pekka Kauhanen, Jaakko Kemppainen, Teresia Kesti, Niko Kihlström, Samira Koistinen, Zakariah Koistinen, Evi Koivunen, Airi Kolari, Jari Koponen, Satu Korpela, Elmo Koski, Vilma Koski, Jussi Kostamo, Hanna Kotonen, Sanna Kultanen, Elizaveta Kundrjukova, Juho Kuusela, Kim Kyyhkynen, Jenni Kärkkäinen, Mikko Laakso, Timo Lahtimo, Eerika Lahtinen, Niilo Lahtinen, Juulia Lampinen, Janna Lavikka, Susanna Le, Anni Lehtikunnas-Sjöström, Helmi Lehtonen, Mikko Leino, Jere Leinonen, Annabella Leivo, Marko Liekola, Emma Lilja, Mirjami Lindholm, Loviisa Linkola, Meri Lintunen, Eelis Litmanen, Jani Liukkonen, Teresa Liukkonen, Noel Lounela, Matti Luiro, Jani Lumpov, Miska Luostarinen, Roni Luostarinen, Nella Luoto, Marjut Luukkonen, Oma Lybeck, Sofia Lötjönen, Abdulrahman Mahdi, Mira Mahosenaho, Katariina Malinen, Ilja Malinin, Arto Malmberg, Julia Manase, Jere Manninen, Irina Matsi, Mouhamed Mbaye, Saija Merikivi, Linus Miettinen, Ibrahim Mohamed, Tayyab Muhammad, Timo Mustonen, Henry Mäkinen, Janne Mäkinen, Max Mäkinen, Tiem Raad Naomeei, Janica Ngo, Eetu Nieminen, Hariz Jihad Nihad, Luukas Nikkinen, Zakariya Noor, Hannu Nousiainen, Maiju Nousiainen, Aada Nummila, Veeti Nurkkala, Abdifatah Nuur, Stina Nyberg, Teemu Nyberg, Jonathan O’Brian, Emma O’Dowd, Alice Obeng, Henna Ojalehto, Jaana Oksanen, Marika Ollikainen perheineen, Sade Onnismaa, Sonja Pakkanen, Suvi Parviainen perheineen, Esa Paukku, Annika Paukkunen, Laura Paukola, Natalie Pekonen, Mikko Pienipaavola, Nora Pihlajaniemi, Iida Pirskanen, Ilja Pitkälä, Jari Posa, Daniel Poteriaer, Annika Pulkka, Virpi Pulliainen, Liisa Puolimatka, Triinu Puolokainen, Peppi-Neea Pylkäs, Loviisa Päivärinne, Eino Pällijeff, Ahmed Ameey Raabe, Anders Rahijärvi, Olivia Rajakenttä, Sini Rantala, Jasmin Rapo, Robin Rappo, Jesse Rask, Amira Rchidi, Siiri Reinikainen, Mikko Rekimies, Eini Ristilä, Kaisa Ritola, Marina Rogulina, Emmi Ruotsalainen, Kristiina Ruusuhovi, Teemu Santonen, Kerttu Sarkkola, Jolanda Schön, Venla Seppä, Sahra Abokor Sheikh, Egor Shramko, Jorma Sillanpää, Ahmada Siogope, Eero Siren, Lauri Sirpi, Cyril Sjöström, Oscar Smith, Kristiina Soljankare, Samuli Somppi, Sergiu Stavarache, Julia Sten, Iida-Stiina Suihkonen, Inka Striplin, Samuel Striplin, Karoliina Surma-aho, Omar Tarabishi, Orlando Taylor, Grigori Tchaban, Joel Teittinen, Michael Teliö, Mervi Timonen, Marco Toivanen, Ella Toivari, Samu Tolvanen, Sanna Tolvanen, Aku Torniainen, Markku Toukola, Emmiina Tuononen, Lauri Untamo, Alina Uusitupa, Aninka Uusitupa, Wilma Valmari, Minttu Valtonen, Ada Vatanen, Helmi Vattulainen, Tuomo Venemies, Janina Vennola, Abebe Wennström, Lahja Vertanen, Onni Vesikallio, Aada Wilenius, Annika Wilenius, Samuel Vilmi, Santtu Vitikka, Julia von Lerber, Pinja Vuorinen, Topi Välimäki, Vivi Välimäki, Jooa Vänskä, Niko Vänskä, Teija Vänskä, Nikita Yakkonen, Abdirahman Yalahow, Aylin Yildiz, Rinja Ylönen, Foma Zabyshnyi.
Aiheet
Tuotanto
Rahoitus
Suomen elokuvasäätiö SES, käsikirjoitustuki 4 000 €
Taiteen keskustoimikunta, käsikirjoitustuki
Suomen Kulttuurirahasto, käsikirjoitustuki
Helsingin kaupunki, käsikirjoitustuki
Suomen elokuvasäätiö SES, kehittämistuki 25 000 €
Suomen elokuvasäätiö SES, kehittämistuki 20 000 €
Suomen elokuvasäätiö SES, kehittämistuki 20 000 €
Suomen elokuvasäätiö SES, tuotantotuki 700 000 €
Swedish Film Institute, tuotantotuki
The Netherlands Film Fund, tuotantotuki
The Netherlands Film Production Incentive, tuotantotuki
Nordisk Film & TV Fond NFTF, tuotantotuki
EU:n Luova Eurooppa -ohjelma, elonet_yhtio
Kirkon mediasäätiö KMS, tuotantotuki
Eurimages, tuotantotuki
YLE, yhteistyö
Ensi-ilta 12.10.2018
Ensi-iltapaikat
Alavus: Kino Kyntäjä
Espoo: Omena 7, Sello 4
Hamina: Kino Hamina
Helsinki: Bio Rex, Kinopalatsi 5, Maxim 2, Tennispalatsi 2, 6 & 8
Hyvinkää: Bio Rex Sveitsi 3 & 4, Julia
Hämeenlinna: Bio Rex Verkatehdas 3
Ikaalinen: Altin Sali
Imatra: Bio Vuoksi 1
Inari: Aslak
Joensuu: Tapio 2
Jyväskylä: Fantasia 3 & 4
Jämsä: Kinotar 1
Järvenpää: Studio 3
Kajaani: Bio Rex 3
Kalajoki: Kino Virta
Kangasniemi: Kangastus
Karstula: Suojan Elokuvat
Kauhava: Y-Kino
Kemi: Kinopirtti
Keuruu: Haapamäen Elokuvat
Kokkola: Bio Rex 1
Kotka: Trio 1
Kouvola: Kino 2
Kristiinankaupunki: Bio Dux
Kuopio: Kino Kuvakukko, Scala 4
Lahti: Kuvapalatsi 4
Lappeenranta: Strand 2
Lapua: Bio Marilyn
Lohja: Kino Vaakuna
Loviisa: Kino Marilyn
Mikkeli: Kinolinna 1
Mäntyharju: Kino
Nurmes: Kino Hannikainen
Oulainen: Kinokulma
Oulu: Plaza 4 & 5, Star 5
Outokumpu: Kino Marita
Paimio: Bio Stara 2
Parkano: Sirius
Pori: Promenadi 4
Porvoo: Bio Rex 3
Rauma: Iso-Hannu 1
Rovaniemi: Bio Rex 2
Savonlinna: Olavi
Seinäjoki: Bio Marilyn 2, Matin-Tupa
Tampere: Plevna 8 & 9
Teuva: Kino-Kuva
Tornio: Bio Rex 3
Turku: Kinopalatsi 4 & 5
Vaasa: Bio Rex 4
Vantaa: Flamingo 3 & 6
Varkaus: Maxim 2
Virrat: Virtain Pirtti
Ähtäri: Sun Kino
Äänekoski: Kino Hirvi 2
Festivaaliosallistumiset Toronto International Film Festival Toronto (ON), Kanada 2018
Internationale Filmfestspiele Berlin / Generation 14plus Berliini, Saksa 2019
Moscow International Film Festival / Time of Women Moskova, Venäjä 2019
Sodankylän elokuvajuhlat Sodankylä, Suomi 2019
Busan International Kids & Youth Film Festival / Embrace the Difference Busan, Etelä-Korea 2019
Den norske filmfestivalen / Fokus Norden Haugesund, Norja 2019
Nordische Filmtage Lübeck / Kinder- und Jugendfilme Lyypekki, Saksa 2019
Oulun kansainvälinen lasten- ja nuortenelokuvien festivaali Oulu, Suomi 2019
Filmikopioiden määrä 82
Muut näytökset ensi-iltakierros, Haapavesi: ReijoWaara-sali (Movie Company Alatalo Oy); Kurikka: Kino Jalasjärvi, Kurikan Kino; Salo: Bio-Salo 2; Sotkamo: Kino Visio 13.10.2018
ensi-iltakierros, Helsinki: Korjaamo Kino; Janakkala: Kino Tervakoski; Vihti: Vihdin Kino 14.10.2018
ensi-iltakierros, Joutsa: Joutsan Kino; Kauhajoki: Bio Marlon 16.10.2018
ensi-iltakierros, Kangasala: K-Kino; Kaustinen: Kino Kansantaiteenkeskus; Kärkölä: Järvelän Kino 17.10.2018
ensi-iltakierros, Utsjoki: Davvenásti 18.10.2018
ensi-iltakierros, Helsinki: KinoBruno (Pop Up Kino Helsinki); Mänttä-Vilppula: Bio Säde 1 20.10.2018
Kesto
102 min
Väri väri
Ääni ääni
Palkinnot
Jussit 2019: paras käsikirjoitus: Kirsikka Saari.

Internationale Filmfestspiele Berlin, Berliini, Saksa 2019: nuorisotuomariston Kristallikarhu Generation 14plus -sarjan parhaasta elokuvasta.
Nordische Filmtage Lübeck, Lyypekki, Saksa 2019: pääpalkinto lasten- ja nuortenelokuvien sarjassa (5 000 €).
Pääsy Luvanvarainen käyttö / ei tiedossa