“…Doktor / 1812
Sjöström Carl Gustaf stadsfogde / 1813 Rönnberg
Maria Christina demoiselle / 1814 Ingman Eva Catharina stadsfiskalshustru / 1815 Fonsell Fredrik kopparslagaremästare / 1816 Frisk Fredrika brandvaktenka / 1817 Sjöberg Carl Christian spegelfabrikör / 1818 Weckman Henrik adjoint vid gen.guvernörenskansli / 1819 Rosenqvist Frans Christian underofficer / 1820 Luchtin Henrik timmerman / 1821 Sandberg Anna Sofia vaktmästareenka / 1822 Lindholm Ulrika skepparehustru / 1823 Bultos Catharina Sofia hofmusikershustru / 1824 Thusberg Johan sjöman / 1825 Juselius Axel Fredrik senatskanslist / 1826 Grönqvist Johan stockmakare / 1827 Wasenius Johanna Carolina handlandehustru / 1828 Stenius Anna Helena sjömanshustru / 1828 Stenius Anna Helena sjömanshustru / 1829 Österlund Elisabeth Lovisa kofferdisjömanshustru / 1830 Schönberg Johan Petter underofficer / 1831 Florin Margaretha Mattsdotter formanshustru / 1832 Gardberg
Maria Gustava garfvaredotter / 1833 Grönvik Fredrika Sofia revisorsenka / 1834 Öhman Anders Gabriel lättmatros / 1835 Nordin Adolf Fredrik vaktmästare / 1836 Melart Fredrik vicepastor / 1837 Hauswald Carl och hustru Bertha Lovisa fabrikant / 1838 Gadd Adam Fredrik senatsregistrator / 1839 Lindström Henrik senatsvaktmästare / 1840 Kekoni Lars Henrik Julius kollegiassessor / 1841 Kekoni Anna Lovisa Wilhelmina kollegiassessorshustru / 1842 Holst Johan gatläggare / 1843 Malmberg Brigitta Agatha vagnmakarehustru / 1844 Hagelberg Lovisa enkekaptenska / 1845 Söderman Johan sjöforman / 1846 Tallqvist
Maria dränghustru / 1847 Broström Erik Johan målaregesäll / 1848 Ullner Constantia Augusta kaptenshustru / 1849 Andersson Göran Anders sjöman / 1850 Björkell Anders borgare / 1851 Sundvall Christina hattmakareenka / 1852 Kåhlman
Maria Helena vagnmakareenka / 1853 Rödberg Gustaf spammålstorpare / 1854 Törnström Carl Anders gårdsegare / 1855 Byman Carl Alexander kvartermästare / 1856 Björkell August och hustru Dorothea fourir / 1857 Hämdtman Johan bruksmed / 1858 Hällström Isak muraregesäll / 1859 Faasch Joakim Petter Christian bruksgesäll / 1860
Sjöström Margaretha Sofia professorshustru / 1861 Wahlman
Maria Serafina byggmästarehustru / 1862 Weckström
Maria kammakarehustru / 1863 Törnros Catharina fänrikshustru / 1864 Edelberg Nikolaj Albert viktualiehandlande / 1865 Lindholm
Maria Charlotta vaktmästarehustru / 1866 Alcenius Fredrik medicine kandidat / 1867 Hamngren Lovisa semsksmakarehustru / 1868 Bång Carl Johan berglärare / 1869 Stenberg Anna Hedvig arbetareenka / 1870 Liman Anders Gustaf och hustru Gustava forman / 1871 Lennström Fredrik forman / 1872 Nyholm Gustava vaktmästarehustru / 1873 Kollberg Hedvig statsfogdehustru / 1874 Remander Abraham magistratstimmerman / 1875 Grenfors Oscar handelsbokhållare / 1876 Bergström
Maria Christina slaktarehustru / 1877 Salin Anders Petter musikant / 1878 Brandt Fredrik konstförvandt / 1879 Feodoroff Simon handlande / 1880 Weckström
Maria kammakarehustru / 1881 Hemanus Elias muraremästare / 1882 Grönholm Michael sjötullvaktmästare / 1883 Mattens Fredrik politierådman / 1884 Nyström Carl Gustaf murarelärling / 1885 Grönholm
Maria hushållerska / 1885 Pura eller Grönholm
Maria hushållerska / 1886 Rosenberg Gustaf vaktmästare / 1887 Holm
Maria Lovisa häradshöfdingshustru / 1888 Gadelli Johan Fredrik referendariesekreterare / 1889 Brandstake Matts postiljon / 1890 Holmberg Beata murarelärlingshustru / 1891 Grönqvist Gustava stockmakareenka / 1892 Holmberg Carl fångknekt / 1893 Forsberg Carl Gustaf skräddaremästare / 1894 Tranberg Anna Catharina soldathustru / 1895 Rönnberg
Maria Christina demoiselle / 1896 Pulli Johan Petterson soldat / 1897 Manecke Mathias handlande / 1898 Cederlöf Carl Adolf vaktmästare / 1899 Ståhlberg Johan Fredrik sjöforman / 1900 Ekbom Anna Christina enkehäradshöfdinska / 1901 Rönnholm Fredrika sjöformanshustru / 1902 Grönroth Margaretha Johansdotter timmermanshustru / 1903 Blomqvist Elias varfstimmerman / 1904 Tallqvist
Maria Christina timmermanshustru / 1905 Nyholm Johan drängfogde / 1907 Fromen Johan Fredrik postiljon / 1908 Gren Helena fångknektshustru / 1909 Hellman Fredrika gatläggarehustru / 1910 Kallberg Carl Gustaf och hustru Hedvig borgare / 1911 Lindström Henrik senatsvaktmästare / 1912 Kocke Brita Christina enkeassessorska / 1913 Etholén Catharina Fredrika rådmansenka / 1914 Winqvist Christina varfsbokhållarehustru / 1915 Sundvall Carl Ulrik underofficer / 1916 Björkbom Gustaf skomakaremästare / 1917 Björkbom Augusta Josefina skomakaredotter / 1918 Dahlgren Daniel sjötullvaktmästare / 1919 Eklund Gustaf Adolf skeppstimmerman / 1920 Warelius Anna gårdsegarehustru / 1921 Laneus Otto Wilhelm landskontorist / 1922 Thisén Carl Ulrik konstförvandt / 1923 Brofeldt Petter Ulrik handlande / 1924 Sundström Catharina Helena skepparehustru / 1925 Karberg Anders Johan målaremästare / 1926 Sinebrychoff Adrian Petrowitsch handlande / 1927 Lindblom Johan vaktmästare / 1928 Malmstén
Maria Elisabeth underoffciersenka / 1929 Revell Anna brandvaktshustru / 1930 Orädder Alexander Magnus handlande / 1931 Tallqvist Christina stadsbetjenthustru / 1932 Skruf Anna Margaretha piga / 1933 Ekroth Simon Gustaf senatsvaktmästare / 1934 Sundström Hedvig Lovisa skomakareenka / 1935 Joeg Anton Wilhelm sockerbagaremästare / 1936 Korelin Gabriel borgare / 1937 Lundström Clara Carolina sjömanshustru / 1938 Blomqvist Carl Gustaf murarlärling / 1939 Lindgren Johan brandsprutstimmerman / 1940 Holmgren Ulrika sjömanshustru / 1941 Degert Alexander styrman / 1942 Sundqvist Carl timmerman / 1943 Fleischer Gustaf Wilhelm målaremästare / 1944 Strandström Carl Gustaf borgare / 1945 Mozelli Frans August extralandskanslist / 1946 Wallenius
Maria Margaretha kvartersmanshustru / 1947 Grönholm Wilhelm varfstimmerman / 1948 Laurén Gabriel muraregesäll / 1949 Ekholm Magnus Emanuel viktualiehandlande / 1950 Wulff Gabriel kopparslagareålderman / 1951 Ekholm Adolf tullförvaltare / 1952 Neovius Otto Fredrik Richard Thure vicehäradshöfding / 1953 Höglander Pehr Magnus handelsbokhållare / 1954 Elmén Fredrika Wilhelmina snickaregesällshustru / 1955 Palin Anna Christina skräddaregesällshustru / 1956 Häggberg Johan handlande / 1957 Bergman Antoinette Charlotta bleckslagaremästarehustru / 1958 Nordström Johanna Gustava polisöfveruppsyningsmanshustru / 1959 Lannér Eva Helena kamrerarehustru / 1960 Back
Maria Charlotta timmermanshustru / 1961 Schröder Cecilia Theresia värdhusidkarehustru / 1962 Illman Fredrika Lovisa landskontoristhustru / 1963 Diederichs Elisabeth Christina Gustava bankkassörsenka / 1964 Lybeck Benedikta Gustava skeppareenka / 1965 Stenbom Mathias skarpskytt / 1966 Löfgren
Maria Charlotta vaktmästarehustru / 1967 Ingström Anna Helena vagnmakareenka / 1968 Dannholm Carl Petter bagare / 1969 Sundberg Margaretha timmermansenka / 1970 Warelius Anna gårdsegarehustru / 1971 Lindholm Carl senatsvaktmästare / 1972 Bonsdorff Wendla Ottiliana professorshustru / 1973 Blomqvist David skeppstimmerman / 1974 Wilander Erik timmerman / 1975 Westerberg August Fredrik skomakaremästare / 1976 Palm
Maria Lovisa brandvaktshustru / 1977 Nyman Jonas timmerman / 1978 Holmberg Henrik stockmakare / 1979 Larm Mathias murarelärling / 1980 Holmgren Anders sjöman / 1981 Björkman
Maria murarlärlingshustru / 1982 Lytthe Johan sjöman / 1983 Engström Lovisa stenhuggaredotter / 1984 Walheim Johan senator / 1985 Petrell Adolf Fredrik sjöman / 1986 Törnström Carl Anders gårdsegare / 1987 Lindberg Anders student / 1988 Uhrveder Erika Magdalena akademiifogdehustru / 1989 Nummendahl Hedvig Christina timmermansdotter / 1990 Argelin Ulrika Dorothea skräddargesällshustru / 1991 Drufva Catharina borgareenka / 1992 Nyman Richard timmermansson / 1993 Westling Erik Johan bergskadett / 1994 Ungern Johan andre revisor / 1995 Kuritoff Thomas postiljon / 1996 Sahlstedt Carl Axel provisor / 1997 Färdig Johan muraregesäll / 1998 Ahonius Anna
Maria skraddaremästarehustru / 1999 Wahlström Pehr Gustaf värdshushållare / 2000 Palm Hedvig Lovisa bagareenka / 2001 Fahlström Ulrika Fredrika guldarbetareåldermansenka / 2002 Holmgren Josef underofficer / 2003 Lukander Anna Christina formanshustru / 2004 Hoffman Daniel handelsbokhållare / 2005 Wickström Eva skomakaremästareenka / 2006 Dahn Knut Wiktor handlande / 2007 Lindqvist Helena kofferdikaptenshustru / 2008 Gratjoff Ivan Wasiliwitsch handlande / 2009 Elg Johan borgare / 2010 Jansson Henrik borgare / 2011 Jästerberg Johan gårdsinspektor / 2012 Tulindberg Margaretha Christina kammarrådsenka / 2013 Stenberg Fredrik muraremästare / 2014 Simelius Anna
Maria translatorsenka / 2015 Lindfors Anna skräddareenka / 2016 Malmberg Nicodemus vagnmakaremästare / 2017 Olander Helena slaktareenka / 2018 Löfgren Ulrika timmermansenka / 2019 Sundman Erik fiskköpare / 2020 Gebauer
Maria Sofia kommerserådinna / 2021 Ekholm Israel timmerman / 2022 Klingberg Carl traktör / 2023 Gebauer Adolf Fredrik kommerseråd / 2024 Bartells Petter Reinhold kakelugnsmästare / 2025 Dahlgren Daniel sjötullvaktmästare / 2026 Hjerpe Adolf matros / 2027 Tilljander Helena timmermanshustru / 2028 Nyman Carl August borgare / 2029 Salin Carl fångknekt / 2030 Degetan
Maria Dorothea traktörsenka / 2031 Wickström Johan Henrik vaktmästare / 2032 Malm Anna
Maria kakelugnsmakarehustru / 2033 Forstén Fredrika bergelevshustru / 2034 Arvidsson Sten Sture kopist / 2035 Sunn Margaretha Elisabeth öfversteenka / 2036 Levander Anna Charlotta lagmansdotter / 2037 Cadenius
Maria Elisabeth handlandeenka / 2038 Perlfelt Johan Gustaf dräng / 2039 Öhberg Israel byggeridräng / 2040 Dahlström Johan kvartersman / 2041 Strömberg Anders Wilhelm sjöman / 2042 Blomqvist Anders Gustaf gårdsinspektor / 2043 Rupi Carl Fredrik sjöforman / 2044 Semenoff Ivan handlande / 2045 Wigelius Charlotta Catharina Amalia kamrerarehustru / 2046 Sjöblom Christina fiskareenka / 2047 Lindström Johanna Ulrika skräddaremästareenka / 2048 Leander
Maria Christina kronomätarehustru / 2049 Mast Jakob Johan brandvaktskorpral / 2050 Ingman Fredrik Johan forman / 2051 Welene Edla Kristina viktualiehandlandedotter / 2052 Klingberg Gabriel snickaremästare / 2053 Malm Anna
Maria kakelugnsmakarehustru / 2054 Flinck Gustaf teatervaktmästare / 2055 Ramstedt Sofia smedsåldermansenka / 2056 Elg Wilhelm kapten / 2057 Wickström Johan kofferdiskeppare / 2058 Joeg Anton Wilhelm sockerbagaremästare / 2059 Sederholm
Maria Lovisa hushållerska / 2060 Wahlund Catharina Christina värdshushållerska / 2061 Ascholin Elisabeth läkarehustru / 2062 Lythberg Mathias Niklas handelsbokhållare / 2063 Boringh Jakob Leonard öfverinspektor / 2064 Lagerstam
Maria borgarehustru / 2065 Thunberg Olof smedmästare / 2066 Sjöman Sten Edvard professor / 2067 Friberg Mikael stadsbetjent / 2068 Kjellberg Carl borgare / 2069 Salonius Anna Christina malmlätarehustru / 2071 Lindfors Ester Sofia lotshustru / 2072 Eriksson
Maria Lovisa kvartermästarehustru / 2073 Nybom Catharina Henriksdotter dränghustru / 2075 Sellström Gustaf sockerbagaregesäll / 2076 Larm Mathias murarelärling / 2077 Lukander Anna Christina formanshustru / 2077 Wickholm Carl Gustaf sjöforman / 2078 Westzynthius Magdalena Charlotta referendariesekreterarehustru / 2079 Blomqvist Anders Gustaf gårdsinspektor / 2080 Bång Carl Johan berglärare / 2081 Palm Erik fältskär / 2082 Holmberg Henrik stockmakare / 2083 Sundström Catharina Helena skepparehustru / 2084 Wikberg Konstantin bokhållare / 2085 Lönngren
Maria hushållerska / 2086 Ceder Otto Joel kofferdiskeppare…”
Tallennettuna: